root directoryjuurkataloog Süsteemi kõrgeimal hierarhiatasemel paiknev kataloog . Nimetus tuleb sellest, et failisüsteem näeb välja nagu puu, mille juur on pööratud üles ja oksad hargnevad allapoole.

Unix’i-laadsetes opsüsteemides sisaldab juurkataloog kõiki teisi katalooge ja faile ning selle tähiseks on kaldkriips ( / ). Linux’i puhul on tavaliselt juurkataloogis järgmised alamkataloogid: /bin, /boot, /dev, /etc, /home, /initrd, /lib, /lost+found, /misc, /mnt, /opt, /proc, /root, /sbin, /tmp, /usr ja /var. NB! katalooginimi /root tähistab siin juurkasutaja kodukataloogi.

DOS’i ja Windows’i puhul on harilikult juurkatalooge mitu, igale mäluseadmele ja kettajaotusele (partitsioonile) vastab oma juurkataloog ning nende eristamiseks pannakse kaldkriipsu ette mingi täht ja koolon (A:\, C:\, D:\, E:\ jne). Kui Unix’i-laadsetes süsteemides kasutatakse juurkataloogi tähistamiseks alati tavalist kaldkriipsu, siis DOS’i ja Windows’i puhul võidakse kasutatada nii kurakaldkriipsu kui ka tavalist kaldkriipsu