EPIC (Explicitly Parallel Instruction Computing)ilmutatud paralleelkäskudega arvutamine 64-bitise mikroprotsessori käsustik, mille töötasid koos välja Hewlett Packard ja Intel ning mis pakub 128 üldist ja ujukomaploki registrit ning kasutab arvutamisel spekulatiivset laadimist (speculative loading) , haruomistust (branch predication) ja ilmutatud parallelismi. Võrdluseks võib öelda, et 32-bitised CISC- ja RISC-protsessorid kasutatavad 32-bitiseid registreid, haruennustust (branch prediction) , mälulatentsust (memory latency) ja ilmutamata parallelismi. Seega on EPIC märksa efektiivsem arhitektuur.

EPIC on Intel’i esimese 64-bitise protsessoriarhitektuuri IA-64 (Intel Architecture-64) aluseks. 1999.a. oktoobris tuli välja esimene taoline protsessor Itanium (projekteerimisaegse koodnimetusega Merced).

Itanium-protsessorit kasutavad süsteemid peaksid olema ühilduvad selliste olemasolevate ja tulevikus loodavate opsüsteemidega nagu HP-UX, 64-bitine Windows, IA-64 Linux, Project Monterey ja Novell Modesto