Windows NT



Microsoft’i 32-bitine opsüsteem aastast 1993, millest algselt pidi tulema OS/2 3.0, kuid Microsoft ja IBM lõpetasid koostöö OS/2 arendamisel. Windows NT oli mõeldud kasutamiseks nii tööjaamades (Windows NT 3.1) kui serverites (Windows NT 3.1 Advanced Server) ning ettevõtete arvutivõrkudes.

Esimene versioon oli Windows NT 3.1.

Erinevalt opsüsteemist Windows 3.1, mis kujutas endast ainult MS-DOS’i peal töötavat graafilist kasutajaliidest, on NT terviklik opsüsteem. Kasutajamugavuse tarvis on selle väljanägemine tehtud sarnaseks Windows 3.1’le, kuid tal on olemas tõeline hargtöötlus, sisseehitatud võrguatribuudid, andmeturve ja mälukaitse.

Windows NT aluseks on 32-bitise adresseerimisega mikrokernel, mis suudab kasutada kuni 4 GB suurust muutmälu, virtualiseeritud riistvarapöördus rakenduste kaitseks, installeeritavad failipaigutussüsteemid nagu FAT, HPFS ja NTFS, multiprotsessortugi ja C2 andmeturve. NT on projekteeritud nii, et ta on riistvarast sõltumatu. Kui masinaspetsiifiline osa - Hardware Abstraction Layer (HAL) on kord porditud antud arvutile, siis ülejäänud osa opsüsteemist peaks teoreetiliselt kompileeruma ilma muudatusteta.

Windows NT vajab vähemsalt Intel 386 protsessorit, vähemalt 12 MB muutmälu (soovitavalt 16 MB) ning vähemalt 75 MB vaba ruumi kõvakettal