optical diskoptiline ketas, laserketas Otsepöördusega ketas, mille puhul nii kirjutamiseks kui lugemiseks kasutatakse valgust (laserikiirt). CD, CD-ROM, DVD-ROM ja DVD-Video on ainult lugemisega optilised kettad, informatsioon on neile salvestatud tehases ja seda ei saa kustutada. CD-R, DVD-R, WORM ja WORM-režiimis kasutatavad magnetoptilised kettad on ühekordse kirjutamisega optilised kettad. Kasutaja saab neile ise informatsiooni salvestada, kuid ainult ühe korra ja seda ei saa hiljem kustutada. CD-RW, DVD-RAM, DVD-RW ja MO kettad on korduvkirjutamisega kettad.

Korduvkirjutamisega ketaste juures kasutatakse magnetoptilist või faasiüleminekutehnoloogiat. Magnetoptilised kettad on eriti vastupidavad ja neid kasutatakse peamiselt mitut kassetti sisaldavates raamatukogudes. Faasiüleminekuga kettad (CD-RW, DVD-RAM jt) on odavamad laiatarbetooted ning arvatakse, et DVD-RAM muutub eriti populaarseks.

Optilistel ketastel on magnetketaste ees mõningaid eeliseid. Nende puhul pole karta magnetpeade purunemise ohtu või seda, et informatsioon rikneb väliste magnetväljade toimel. Nende tööiga on 30-aastat tööeaga ja nad on vähem tundlikud kõrgete ja madalate temperatuuride suhtes