SMTP (Simple Mail Transfer Protocol)lihtne meiliedastusprotokoll Üks TCP/IP protokollidest, mis on ette nähtud serveritevaheliseks e-posti sõnumite saatmiseks ja vastuvõtmiseks. SMTP on "lihtne" selles mõttes, et tal on piiratud võime vastuvõetud sõnumite järjekorda panemiseks ja seepärast kasutataksegi seda enamasti ainult sõnumite saatmiseks. Sõnumite vastuvõtmiseks kasutatakse teisi protokolle, näiteks POP3 või IMAP. Viimased võimaldavad salvestada sõnumeid serveril asuvasse postkasti ja neid siis sealt perioodiliselt alla laadida.

Niisiis, enamasti tarvitavad kasutajad selliseid e-posti programme, mis kasutavad SMTP protokolli sõnumite saatmiseks ja POP3 või IMAP protokolli kohalikule postiserverile saabunud sõnumite kättesaamiseks. Enamik e-posti programme (näit. Eudora, MS Outlook Express jt.) võimaldab ära määrata nii SMTP serveri kui POP serveri hostinimed. Need nimed, kasutajanime ja parooli saadab teile e-posti teenust pakkuv firma, kui sõlmite temaga e-posti teenuslepingu.

UNIX’i süsteemides on kõige levinumaks e-posti SMTP serveriks vabavarana levitatav Sendmail, mis sisaldab POP3 serverit ja millel on olemas ka Windows NT versioon. SMTP töötab harilikult läbi TCP pordi 25. Euroopas kasutatakse SMTP alternatiivina X.400 protokolli