VAX (Virtual Address eXtension)virtuaalaadressidega laiendus VAX oli DEC’i (Digital Equipment Corporation) peamiselt serverina kasutatav super-miniarvuti. VAX’i eelkäijaks oli sama firma arvuti PDP-11 (1978). Koos VAX’iga tuli ka uus opsüsteem VMS.

VAX sisaldab 32-bitist protsessorit ja virtuaalmälu.

Ajalooliselt olid VAX’i võistlejateks väikeettevõtetele ja ülikoolidele mõeldud Hewlett-Packard’i ja IBM’i arvutid. Kui varem nimetati selliseid arvuteid miniarvutiteks, siis tänapäeval turustatakse neid serveritena klient-server arhitektuuriga võrkudele. DEC’i andmetel on praegu kasutusel üle 250 tuhande VAX-süsteemi.

VAX serveritel jookseb OpenVMS opsüsteem, mida saab spetsiaalse tarkvara abil panna koos töötama Windows NT serveritega. OpenVMS toetab ka POSIX avatud standardi käsustikku ja C-keele programmiliidest, nii et see töötab samaaegselt nii VMS kui UNIX’i süsteemina. VAX, millel jookseb BSD UNIX’i süsteem, on üks häkkerite lemmikuid, sest sellel on eriti suur ja programmeerijasõbralik assemblerkeel

Tänu MIT’i vaimule olid DEC’i tooted tehniliselt väga kõrgel tasemel, kuid viletsa juhtimise ja marketingi tõttu läks firma pankrotti ning selle ostis ära Compaq (1998), mis samuti raskustesse sattus ja müüdi Hewlett Packard’ile (2001)