URL (Uniform Resource Locator)



internetiaadress Igale dokumendile või muule ressursile Internetis vastab oma unikaalne internetiaadress. Kui soovitakse pöörduda mingi veebilehe poole, siis kirjutatakse URL veebilehitseja aadressilahtrisse. URL’id sisalduvad ka veebilehtedes, kus nad kujutavad endast hüpertekstlinke teistele veebilehtedele.

Internetiaadressi esimene osa näitab ära kasutatava protokolli (näit. HTTP), sellele järgneb domeeninimi, alamkataloogi nimi ja failinimi. Veebisaidi kodulehe poole pöördumiseks on vaja ainult protokolli ja domeeninime. Veebiserveri seadistustega on määratud, milline fail sel juhul brauserile saadetakse (nt index.html, default.asp , index.php vms). Näiteks

http://www.vallaste.ee

on käesoleva veebisaidi esileht ehk koduleht. "http" tähendab siin hüperteksti- e. veebiprotokolli ja "www.vallaste.ee" on domeeninimi. Kui otsitav leht asub teises kataloogis või on vaja mõnda muud lehte, mitte kodulehte, siis tuleb domeeninime järele kirjutada vastava kataloogi ja/või faili nimi:

http://www.vallaste.ee/eteatmik/

kus "eteatmik" on alamkataloogi nimi. Kui jätta protokolli nimi "http" kirjutamata, siis enamik veebilehitsejaid lisab selle automaatselt domeeminime ette. Internetiaadressides võib kasutada järgmisi protokolle:

protokolljuurdepääs
httpveebiserver
ftpFTP server
newsUseneti uudisgrupid
mailtoe-post
waisWide Area Information Server
gopherGopheri server
filefail kohalikus süsteemis
ldap kataloogipäring
telnetrakendused võrguserveril
rloginrakendused võguserveril
tn3270rakendused suurarvutil

Vt. ka IP address